Зъболекарски

Файл за работа : Пародонтолог

Добре дошли в този нов информационен бюлетин, посветен на периодонтологапрофесията. Докато го разглеждате, ще откриете всички аспекти (без умисъл за игра на думи) на тази професия - от образованието, необходимо за практикуването й, до необходимите качества и средните нива на доходите.

Какво е пародонтолог?

По-малко известни от своите колеги ортодонти или зъболекари, пародонтолозите са също толкова важни. За да разберете напълно неговата или нейната област на специализация, е необходимо малко тимология: терминът пародонтология произлиза от префикса паро, който сам по себе си произлиза от термина para, което на старогръцки означава около от. От своя страна думата odontia просто е означавала зъб. Следователно пародонтологията представлява всички грижи, полагани за областта около зъба.

Всеки ден пародонтологът е посветен на профилактиката, диагностиката и лечението на инфекции и възпаления на тъканта на венците, пародонталната връзка или алвеоларната кост. Той играе съществена роля в поддържането на оралното здраве и предотвратяването на загубата на зъби вследствие на заболяване.

Рôле и отговорности на пародонтолога

  • Диагностика на пародонталните заболявания

Това’е основната мисия на пародонтолога. Той трябва да оцени състоянието на венците, да открие наличието на зъбна плака, зъбен камък, признаци на възпаление или гингивална рецесия. За тази цел той използва различни инструменти и техники, като рентгенови снимки и пародонтални сонди, за да постави точна диагноза и да разработи подходящ план за лечение.

  • Лечение на инфекции и възпаления на венците

Лечението на инфекциите и възпаленията на венците съставлява голяма част от работата на пародонтолога. По-специално това включва професионално дълбоко почистване, известно като отстраняване на зъбен камък и рендосване на корените. Те се използват за отстраняване на плаката и зъбния камък под линията на венците. При по-сложни ситуации този специалист може да назначи и по-интензивно лечение, като например прилагане на локални или системни антибиотици.

  • Периодонтални хирургични процедури

Когато нехирургичното лечение вече не е достатъчно за лечение на пародонталните проблеми, пародонтологът може да прибегне до хирургични интервенции. Те могат да включват операция за намаляване на пародонталните джобове, присаждане на венци за лечение на гингивална рецесия и присаждане на кости за възстановяване на загубената костна тъкан. Целта на тези процедури е да се възстановят здравите венци и да се поддържат зъбните структури.

Как да стана пародонтолог

Изисква се образование и квалификация

За да станете пародонтолог, е необходимо да следвате строг академичен път. Във Франция той започва с научна бакалавърска степен, последвана от първа година на Parcours Accès Santécifique (PASS) или Licence Accès Santé (L.AS).

След завършването на този курс се изискват две години общомедицинско обучение, последвани от две години обучение за повишаване на квалификацията в областта на одонтологичните науки. Трябва да се отбележи, че това обучение може да бъде продължено в чужбина, във факултети в Европейския съюз.

В края на курса студентите трябва да завършат обучението си със система от стажове, за да усъвършенстват теоретичните си познания и същевременно да се запознаят с практическия аспект на професията. След като всички тези стъпки бъдат утвърдени, той ще получи Diplôme dÉEtat de docteur en chirurgie dentaire, което ще му позволи да практикува métier на зъболекар.

Спéциализация по пародонтология

След като получат диплома по стоматология, бъдещите пародонтолози трябва да преминат специализирано обучение по пародонтология. Тази специализация продължава три години и включва теоретични курсове, както и практически стажове. Студентите усвояват усъвършенствани техники за диагностициране и лечение на пародонтални заболявания, включително хирургични процедури. Едва след като завърши това обучение, младият лекар ще може да кандидатства за оферти за работа като пародонтолог.

Умения, необходими, за да станете пародонтолог

  • Технически умения

Те очевидно са от съществено значение за пародонтолога. Без това ноу-хау той няма да може да лекува пациентите си. Това включва овладяване на диагностични техники, като например използването на пародонтални сонди и рентгенови лъчи, и познаване на лечебни процедури, като например отстраняване на зъбен камък, кореново рендосване и хирургия. Освен това от съществено значение са и задълбочените познания за пародонталните заболявания и тяхното лечение.

  • Междуличностни умения

Те играят решаваща роля в практиката. Пародонтолозите трябва да могат да общуват ефективно със своите пациенти, за да им обясняват диагнозите, възможностите за лечение и превантивните мерки. Те трябва също така да успокояват разтревожените пациенти и да създават среда на доверие.

  • Умения за управление на практиката

Ако решат да практикуват за своя сметка, пародонтолозите ще трябва да притежават умения за управление на практиката. Това включва административно управление, насрочване на срещи, управление на медицинската документация и координация с други специалисти по дентална медицина. Повечето практикуващи лекари ще предпочетат да наемат медицински секретар, за да могат да се концентрират върху медицинските аспекти на своята професия.

Défis на професията на пародонтолога

Управление на сложни случаи

Някои пациенти могат да имат напреднали пародонтални заболявания или медицински усложнения, които изискват индивидуални и сложни подходи за лечение. Лошите навици за дентална хигиена, ако се запазят твърде дълго, могат да доведат до патологии, които са трудни за лечение. За да подобрят здравето и благосъстоянието на пациентите, пародонтолозите понякога могат да си сътрудничат с други стоматологични и медицински специалисти, за да осигурят комплексни грижи.

Лечение на тревожни пациенти

Пациентите с пародонтални заболявания изпитват различни симптоми, които могат да ги накарат да страдат. Мисълта, че ще се наложи да се подложат на операция, може да предизвика безпокойство и дори мъка. Ето защо пародонтологът трябва да може ефективно да управлява тези негативни емоции. За целта той разполага с различни средства, като например успокояващи техники на общуване, използване на леки успокоителни или създаване на успокояваща среда за грижи.

Информация за пациентите относно пародонталната хигиена

Превенцията е по-добра от лечението! Освен чисто медицинския аспект на своята професия, пародонтолозите поемат и ролята на обучители. Пациентите, които те лекуват, трябва да бъдат информирани за лошите хигиенни навици в устната кухина, които са довели до патология или инфекция. Това е единственият начин те да избегнат рецидиви. Пародонтологът им дава практически съвети и обяснява подходящите техники за миене на зъбите с четка или конец за зъби.

Полезни свойства на métier

Удовлетвореност от лечението и профилактиката на пародонталните заболявания

Това е прерогатив на стоматологичния сектор и в по-широк смисъл - на медицината. Да върнеш усмивката на лицето на пациента, да видиш как той се възстановява и възвръща здравето си и да чуеш как ти благодари, са преки и ценни чувства на благодарност. Всяка медицина, която оказва положително въздействие върху здравето на хората, като цяло носи удовлетворение. Това е голяма част от нещата, които правят трудността на обучението и стреса от дейността поносими.

Възможности за професионално развитие

В допълнение към добрия среден стандарт на живот професията на пародонтолога предлага много възможности за развитие. Това може да включва участие в конференции и семинари, публикуване на научни изследвания или придобиване на свръхквалификация в области, специфични за пародонтологията, като имплантология или естетична пародонтология.

Перспективи за заплата на пародонтолога

Средна заплата на пародонтолог

Средната заплата на пародонтологаможе да варира в зависимост от редица фактори, като например:

  • L’expérience :тези данни присъстват в почти всеки мéтираж. Пародонтолозите в началото на кариерата си получават по-ниски заплати от колегите си, които практикуват от много години. Придобитото в тази област ноу-хау се оказва безценно, когато става въпрос за коригиране на заплатите или увеличаване на хонорарите. Младите лекари просто ще трябва да бъдат стриктни и търпеливи, така че доходите им да се увеличат от само себе си.
  • Локация: пародонтолозите, които желаят да се установят в нов град или регион, трябва да вземат предвид критериите, които ще повлияят на доходите им. Той трябва да се поинтересува от стандарта на живот на жителите му, тарифите, начислявани от колегите му в близост, както и от гъстотата на населението, която е определяща за потока от негови пациенти.
  • Типове практика :периодонтите могат да практикуват при много различни условия в зависимост от това дали са на частна практика, в дентален център или в болница. Тези условия на практикуване несъмнено ще се отразят на техните доходи. Пародонтолог, работещ в частна практика, често ще печели повече от пародонтолог, работещ на заплата в дентален център.
  • Технология: използването на модерно и скъпо оборудване може да увеличи таксите, събирани в рамките на структурата на практиката на пародонтолога, като по този начин увеличи доходите.
  • Реакция;путация :качеството на работата на практикуващия лекар, ако бъде признато от пациентите или колегите му, ще повлияе на неговата привлекателност и доходи.

По принцип пародонтолозите се радват на атрактивни заплати поради специализацията и уменията, необходими за практикуването на тази професия.

За да научите повече по тази тема, намерете нашата таблица със заплатите на специалистите по пародонтология.

Сравняване на заплатите по региони

Във Франция заплатите на пародонтолозите варират в зависимост от региона. Те се влияят от фактори като гъстота на населението, жизнен стандарт, конкуренция и търсене.

Регионите, в които се ползват с по-високи заплати, са тези с най-голямо население, тъй като предлагат редовен поток от пациенти. Въпреки това нивото на конкуренция в тези райони може да бъде по-високо, особено в големите градски агломерации. В такива случаи ще бъде важно да се отличите от тълпата, като предложите възможно най-доброто обслужване. И накрая, в рамките на един град стандартът на живот на хората може да се променя от един район в друг, което допълнително променя тези данни.

Регионите с заплати средства периодонтите с най-много éлеваéс:

  • Оверн-Росирк;не-Алпи
  • Île-de-France
  • Nouvelle-Aquitaine
  • Окситания
  • Прованс-Алпи-С&осирк;те д’Лазур

Региони с най-ниски заплати средни периодонтите:

  • Бургун-Франш-Комтé
  • Centre-Val de Loire
  • Корс
  • Нормандия

Професията на периодонтолога е едновременно взискателна и удовлетворяваща, изискваща строго обучение и постоянен ангажимент за подобряване на оралното здраве. С разнообразни възможности за кариера и атрактивни перспективи за заплащане, тя предлага стабилна и постоянно развиваща се кариера.

Насладихте ли се на тази статия? Продължете да четете с нашите фишове métier pédodontiste!!!